Eksi Soğukların Etkisi

09/01/2017

coldv

SOĞUKTA ÇALIŞMALAR

Performansınız sıcak havalarda koşmanıza kıyasla oldukça düşebilecektir. Bunun sonucunda; pace (hızınız) da düşer. Kışın;

1. Kaslarınız daha geç ısınır, ve koşmaya hazır olamayabilirsiniz.

2. Soğuk havalarda vücudunuzdaki yağlardan ziyade öncelikle karbonhidratların hızla kullanılması esastır. Karbonhidrat seviyesi doğası gereği hızla yakılıp düşünce (bitince), enerji açığı ortaya çıkar..

3. Soğuk havalarda öncelikle karbonhidratların kullanılımı ile başlanması nedeniyle, laktik asit birikimi artar ve idmanın kalan kısmı için ayaklar zorlanır.

4. Soğuk havada yeterince soluk alabilmek ve alınan soğuk havanın kullanımı zordur. Vücut oksijensiz kaldığı için  enerji üretimi yavaşlar. Bu da hız yapmamızı engeller.

5. Soğuk havalar 3-5km gibi daha uzun ısınma ve soğuma koşuları gerektirir.

6. Soğuk havalarda yapılan çalışmalarda daha fazla kalori yakılır. Bunun nedeni vucudun kendini ısıtmak için ekstra enerji kullanmasıdır. Bu olay da hızlanmamızı etkiler. Yani aslında koşmak için kullanılabilecek enerji, ısınmak için kullanılır.

7. Soğuk havalar ayakkabılarda kullanılan köpük destek maddesi olan EVA (ethylene-vinyl acetate)’yı KATILAŞTIRARAK, yumuşacık koşmak yerine, köpüklü ve destekli koşularınızı daha sert hale sokar. EVA maddesi sertleşince, ayakkabılarınız yeterince şok basıncı ememez ve büyük oranda ayağınıza ya da topuğunuza yansıtır. Kışın ayaklarda normalden fazla bir ağrı sızı hissediyorsanız, nedeni soğuğun EVA’yı sert hale getirmesidir.

Kış koşuları bu nedenle hız çalışmalarından ziyade dayanıklılığın ve formun korunmaya çalışıldığı çalışmalar olmalıdır. Mümkün ise gün ortalarında hava biraz daha ısınınca koşmak tavsiye edilir. Soğuk dondurucu bir günde uzun bir koşu yapmak yerine, günlük mesafeyi akşam ve sabah olmak üzere ikiye bölmek te çözüm olabilir. Bunlara ilaveten, pes etmemek, iyi ve sıkı giyinmek, görünür olmak, rüzgara ve yağmura dikkat etmek, koşudan sonra hızla üstünüzü değiştirmek, iyi ısınmak ve soğumak, hız yapmayı bir kenara bırakmak gereklidir diye düşünüyorum ve

Her yer kar ile kaplıyken, uyarmak istedim.

Sağlıklı Koşular..

tr_TRTurkish