Soğukta Spor ve Yararları

09/01/2017

 

coldbenefits

SOĞUKTA KOŞMAK

Soğuk havalarda koşmanın performans üzerindeki olumsuz etkilerini yazmakla meşgulken, olumlu yanlarını içeren bir yazı kaleme almamak olmazdı. Dondurucu soğuk, karlı havaların bizi koşmaktan alıkoyan olumsuzluklarına rağmen, aşağıda belirteceğim olumlu yanlarıda vardır. Yeterki biz hevesli olabilelim, ve soğuk havada koşmaya cesaret edebilelim. Soğuk havada koşmak ya da spor yapmak;

1. Genel olarak dayanıklılığımızı arttırır. Kaslarımızı ve bedenimizi soğuğa karşı koşmaya zorladığımızda ve bunu yapar hale geldiğimizde yarış zamanlarımızın daha ilerlediğini görebileceğiz. Karda koşabilen bir vücut her yarışta rahatlıkla koşabilir durumuna gelir.

2. Bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Soğuk birçoğunun ifade ettiği gibi bizi hasta yapmaz, aksine hastalıklara karşı dayanıklılığımızı arttırır, ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Sadece dikkatli olup iyi ve uygun giyinmemiz yeterlidir. Soğukta denize girenleri hatırlayın.

3. Mental dayanıklılığımızı da yükseltir. Tekrar tekrar, üşütmemeye, dikkatli giyinmeye, ısımaya ve soğumaya, dikkat etmek kaydıyla.

4. Daha fazla kalori yakmamız demektir. Soğuk havada spor yapmak daha fazla kilo verdirir.  Vücut sıcaklığımızı koruyan ve düzenleyen kahverengi yağ tabakalarının en iyi parçalandığı yakıldığı, anlar soğuk havalardır.

5. Kan dolaşımımızı arttırır. Kalbimizi ve ciğerlerimizi bedenimizi hızla ısıtmak için kullanmaya zorladığımızda, bu da kan dolaşımını hızlandıracaktır. Hızlı kan akışı demek sakatlık ve yaralanmalarımızın da daha hızlı tedavi edilmesi demektir. Ayrıca; soğukta spor yaparken, vücut sıcaklığımızın korunması için kanımız kalbimiz ile cildimiz arasında sürekli gidip gelecektir. Olası ödemlerin önüne geçilecektir.

6. Mevsimsel Kış depresyonunu önler. Kışın içeri kapanarak, ruh hal ve hareketleri olumsuzlaşanları dışarıda spor yapmak suretiyle rahatlatır, sakinleştirir.

tr_TRTurkish