STRETCHING

05/01/2016

ISINMA-SOĞUMA HAREKETLERİ

Stretching- Germe, esnetme ve açma hareketleri; koşmanın çok önemli bir parçasını oluştururlar. Isınma ve soğuma aşamalı olan bu hareketler bizi kramptan koruduğu gibi, sakatlanma riskimizi de azaltır. Kaslarımızı yumuşatarak uzatır, ayrıca esnekliğini de arttırırlar. Böylelikle hem adım aralığımızı daha çok açabilmemiz ve hızlı olmamız ve hem de dayanıklılığımızın artması mümkün olur. Stretching safhası; koşu performansımızı ve kas kütle kalitemizi ve oranını arttıran en önemli spor aşamasıdır.warmup

Stretching çalışmalarına başlamadan hafif şekilde hareket etme yani ısınmaya başlamak doğru olacaktır. Bunun en iyi yolu; stretching’e başlamadan “çok yavaş bir şekilde ısınma koşusu” yapılmasıdır. Isıtılmamış bir kas ile asla stretching yapılmamalıdır. Hızlı koşu, ya da bir yarışa başlamak için, önce hafif tempoda ısıtma amaçlı koşmak, sonra stretching ve terli olan üst değişimini yapmak, bir kaç tempolu kısa koşu sonrası nihayetinde idmana ya da yarışa başlamak, daha doğru bir sıralamadır.

NE KADAR SAĞLAM KAS O KADAR GÜÇ…

İnsan vücudu inanılmaz bir makine ve kaslar da onu idare eden en önemli parçalarıdır. Vücudumuzda 650 çeşit kas bulunmaktadır. Bu kaslar hem destek ve hem de hareket gücü yaratırlar. İskelet kasları, tendonlar ve bağ dokuları ile vücudumuzun dik duruşunu sağlarlarken, yumuşak kaslar organlarımızı kaplar ve kalp kasları da kanı vücuda pompalarlar. Bir bütün ve parçalar halinde hareket edişimizi, dik ve sağlam durabilmemizi ve vücudumuz için ısı yaratmamızı sağlarlar. Kaslar çalışabilmek için kan yoluyla gelen gıdaya ve oksijene ihtiyaç duyarlar. Gıda ve eksersiz kasları etkiler ve ne kadar iyi bakım görürlerse o kadar iyi çalışırlar. Kas yapısını ve çalışma ilkelerini bilerek “stretching” yapmak çok ama çok önemlidir. Bizi bir çok dertlerden kurtarır.

strechingİşte; doğru ve uygun yapılmak kaydıyla eksersiz hareketleri kasları güçlendirir ve işlerini daha iyi yapmalarını sağlar. Şayet bir kas grubuna fazla yüklenirseniz, iyileşene kadar tüm idmanlarınızı bile durdurabilecek şekilde bu kasları zedeler ve hatta yırtabilirsiniz. Bundan sakınmak için; kaslarınıza iyi davranmalısınız. İyi davranmak için kasların ne olduğunu iyi bilmeli, spordan önce ısıtmalı, çok sert şekilde zorlamamalı, düzgün bir şekilde baştan aşağı güçlendirmeli, esnetmeli, gerdirmeli ve açmalısınız. Spordan önce 10-15dk civarında bir ısınma hareketi yapmak başlamak için yeterlidir.

Koştuktan sonra da kasları soğutmalısınız. Hep ısıtmanın daha doğru ve gerekli olduğuna dair bir inanış vardır. Ancak bunun tam tersi gerçektir. Yani koştuktan sonra kaslara dinlendirme, gerdirme, esnetme, güçlendirme, soğutma yani alındığı gibi yerine geri koyma hareketleri yapmak, daha elzemdir. 10-15dk bir soğutma hareketi yeterlidir.

STRETCHING YARARLARI

 1. Ağrı ve acıya iyi gelir

 2. Enerji düzeyini arttırır

 3. Esnekliği arttırır

 4. Daha iyi eklem hareketi sağlar

 5. Vücudun hemen heryanına yönelik kan dolaşımını arttırır

 6. Stresi alır ve kişiyi sakinleştirir

 7. Kas koordinasyonunu arttırır

 8. Vücut Duruş kalitesini yükseltir

 9. Genel anlamda olumluluk kazandırır

 10. Hareket ve spor yapmaya bedeni hazırlar

 11. Olası sakatlanma ihtimalini azaltır

 12. Spor sonrası oluşma ihtimali olan kas ağrılarının önüne geçer

tr_TRTurkish