SU İÇİNDE TEDAVİ

11/06/2019

Koşu zindeliğinizi korumak ve hatta geliştirmek için zaman içerisinde kanıtlanmış bu teknik ile sakatlıklarınıza veda edin..

80’li yılların başlarında, Virginia Üniversitesi’nde ileri görüşlü bir ortopedi cerrahı olan Dan Kulund, geçimini eskrimci ve koşucu gibi “gelir getirmeyen” kolej sporcularına odaklaklanarak kazanmayı tercih etti. Aynı zamanda Jim Fixx’in şu anki klasik ” The Complete Book of Running- Komple Koşu Kitabı” metnini de yazdı. Koşma kalça demek idi. Koşmak çok modaydı. Ancak bir kez yaralanan kitleleri yolda tutacak kimse yoktu. Kulund dışında tabii..

Kulund’un himayesine giren sporculardan biri Charlottesville Virginia’nın en iyi yerel koşucusu Cynthia Lorenzoni idi. Lorenzoni karla kaplı yolda koşarken bir kasık gerginliği yaşamıştı. Her seferinde, özellikle hızlanırken, yerden ittiği zaman acı çekiyordu. Her geçen hafta kendisini daha çaresiz hissediyordu.

Lorenzoni, Marine Corps Maratonu ve Houston Maratonu’ndaki art arda kazanılan zaferlerin ardından, ilk kez Olimpiyat Maratonu Denemelerine hak kazanmıştı.. Ancak sakatlık nedeniyle kilometresi azaldıkça ve kaliteli bir eğitim almadan uzaklaştıkça, yarışa başlama şansı giderek daha da azalmıştı.

Lorenzoni’nin mücadele süresi boyunca Kulund, yaralı safkan atların toparlanırken nasıl antrenmana devam edebileceğini gösteren bir makale okudu. Nasıl mı? Atları derin su havuzunda çalıştırarak. Bacakları yere asla dokunmadan, normal antrenman rutinlerini su içinde yaparak ve su içinde koşuyu koşarak taklit ederek.. Atlar, böylelikle hem iyileşme süreci esnasında formlarını koruyabiliyor ve hemde geliştirebiliyorlardı.

Kulund Lorenzoni’den su içinde koşmasını istedi. Lorenzoni haftada altı ila yedi gün boyunca günde 60 ila 90 dakika çalışmaya başladı. Sakatlık iyileşmeye başladığında, Kulund yavaş yavaş yol koşularını da yeniden başlattı. Lorenzoni yollara geri döndüğünde her ikisi de kardiyo performansının ne kadar uygun olduğuna şaşırdılar. Su içi koşusu tam olarak yapmak istediğini yapmıştı: Sakatlığın iyileşmesine izin verirken formda kalabilmek.

Lorenzoni havuzda dört aya yakın bir süre boyunca antrenman yaptı ve maraton kişisel derecesini dört dakika iyileştirdi.

Sonuç olarak; iyileşmek için harekete ihtiyacınız varsa, ancak hareket vücudunuzda istenmeyen baskılara neden olacaksa, ne yapacaksınız? Hareketsiz mi kalacaksınız? Sporu bir süreliğine terk mi edeceksiniz? Hayır hayır..Spor yaralanmanız varsa ve rehabilitasyona ihtiyaç duyuyorsanız ya da sadece darbesiz bir antrenman yapmak zorundaysanız, tek yanıt su içi koşusu olacaktır.

tr_TRTurkish