Her Şeyin Başı Beslenmek

02/05/2017

Karın ve Basen Yağları

Vücudumuz gereğinden fazla enerji aldığında tüketemediği miktarı yağ olarak depolar. Genellikle de erkeklerde bu bölgeler karın, göğüs, yanlar iken (ELMA TİPİ) bayanlarda basenler, yanlar, sırt (ARMUT TİPİ) olarak karşımıza çıkar.

göbekyag2

Elma tipi şişmanlık; yağlanmanın bel ve karın çevresinde olması halidir ve merkezi yağlanma olarak da bilinir. Gövde kısmının yağlanmasıyla oluşan genellikle erkek şişman bireylerde bu tarz kilo alımı görülür. Bel/kalça oranının erkeklerde 1 in kadınlarda ise 0,8 in üstünde olması elma tipi şişmanlık göstergesidir. Armut tipi şişmanlık genelde kadınlarda görülen ve yağlanmanın basen ve kalça bölgesinde yoğunlaşmasıyla tanımlanır. Kalça bölgesinin yağlanmasından kaynaklı şişman bireylerde şeker hastalığı ve kalp damar hastalıklarına yakalanma riski artar.

Karın, göbek, bel, kalça, yanlar, sırt ve göğüs yağlanmasıyla oluşan kilo artışında, sağlıksız ve dengesiz beslenmenin önemi çok büyüktür. Bu durumda ilk yapılması gereken yediğimize içtiğimize porsiyona ve neyi ne zaman ne kadar ne sıklıkta yiyeceğiz sorusuna yanıt temel gösterge olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani spor yapmaktan çok önce boğazımıza sahip olabilme disiplinini kazanmak şarttır. Bu kolay mıdır? Kesinlikle hayır. Çünkü yemeyi hızlandıran ve elde olmayan sağlık sorunları da bulunmaktadır. Tiroitler, kortizon salgılama fazlalığı, uykusuzluk, stres, hazımsızlık, mutsuzluk, metabolizma hızında yavaşlama gibi etkenlere, hareketsizlik, çok oturma, az su içme, alkol, sigara gibi alışkanlıklar ile aşırı karbonhidrat bağımlılığı, protein alımı yetersizliği, hazır gıdalar, un, şeker ve çikolata bağımlılığı da eklenince, şişmanlık bir kader değil bir sonuç olmaktadır.

Spor yapmanın yansıra mutlaka beslenme disiplini kazanılmalıdır. Ne kadar spor yaparsanız yapın boğazına dikkat etmeyen elma ve armut bölgelerinden kurtulamaz.

 

tr_TRTurkish