2017 Bahar Ayakkabılarım

21/03/2017

2017 ilkbahar koşu ayakkabılarının hem yapısal ve hem de teknik değişimine sahne oluyor. Köpüklü sistemler giderek sektöre egemen olurken, topuktan yere ilk basan koşucuları, daha çok orta ve önden basmaya iten, arka-ön farkı(dropu) yüksek, ön çekişi özendiren, taban kalınlıkları yüksek ayakkabılar üretiliyor.

Nike-Zoom-Vaporfly-4percent-1
Nike Zoom Vaporfly 4%

Örneğin Nike Zoom Vaporfly 4% böyle yenilikçi bir ayakkabı.  Topuk ağrısı çekenler biraz daha beklesin çünkü ayakkabının piyasaya çıkışı haziran ayında. Umarım ülkemize de hızla gelir.

Oncelikle Hoka One One Clifton 3 den bahsedeceğim. Kullandığım 3 ayakkabıdan birisi. Ağırlığı 215gr (42 bayan numarada). Benimkisi 207gr civarında. Tempo ve hatta yarış için uygun. Günlük yol anternmanları için de mükemmel. Pek belirgin bir yanlışı yok. Ve sağ kolum gibi. Arkadan:28mm, Önden:23mm Topuk-Ön Farkı: 5mm. Köpüklü ve çok rahat bir ayakkabı.

3
Hoka One One Clifton v.3

2

New Balance Foam Zante serisinde v.3 çıktı. Ama ne yalan söyleyeyim ben v.1 hastasıyım. Bugüne kadar 2 adet kullandım eskittim. Halen bir tanesini kullanıyorum, aman bulamam birdaha diye, bir adet de depomda var. Müthiş hafif, yolu kavraması ve yumuşaklığını tek geçerim. New Balance ayakkabılarım arasında olmaya devam ediyor. 215gr. Topuk Yüksekliği: 23mm Önden: 17mm, Topuk-ön yükseklik farkı: 6mm.

Yine ülkemizde bir ara eski versiyonları satılan, ama artık pek karşılaşmadığım Newton Running ayakkabıları var. Dört lug sistemi, önden çekişi özendirmesi ve hız tutkunları için tam bir yarış ayakkabısı. Hem distance ve hem de elite versiyonunu kullanıyorum. Newton Distance v.6 çıktı ve muhteşem. Tabii bu tarz ayakkabı giymeyenler için ilk giyişte biraz yabancı gelebilir. Alışmak için bir 100km yapmayı öneririm. 212gr. Topuk, Yüksekliği: 26mm Önden: 24mm, Topuk-ön yükseklik farkı: 2mm.1

tr_TRTurkish